wtorek, 26 sierpnia 2014

Domowe studio nagrań

Cześć!

Z racji tego, że sam niedawno przez to przechodziłem - wiem jak trudne jest przygotowanie odpowiedniego sprzętu, pomieszczenia i programów do nagrywania wokali. Ja budowałem swoje studio głównie pod gatunek rap, ale spełniło ono swoją rolę także w innych gatunkach.

Ten poradnik przeznaczony jest wyłącznie do początkujących! Wiedza jaką się z Wami dzielę pozwoli na tworzenie muzyki, która nie "kaleczy" uszu słuchaczy, ale nie możemy wymagać jakości jak w profesjonalnych studiach nagrań. Zapraszam do dalszej części poradnika.

Po pierwsze - wybór mikrofonu.

Zacznijmy od tego, że do wyboru mamy dwa typy mikrofonów: dynamiczny i pojemnościowy.

mikrofon dynamiczny

mikrofon pojemnościowy

Nie chcę opisywać czym się one różnią, bo można znaleźć w internecie dużo takich informacji od bardziej wykształconych w tej dziedzinie osób ode mnie. Kiedy ja stanąłem przed wyborem mikrofonu i przeanalizowałem wszystkie informacje stwierdziłem, że kupię mikrofon pojemnościowy i taki też radziłbym Wam żebyście zakupili. Mikrofony pojemnościowe posiadają szerokie pasmo przenoszenia, są bardziej czułe i moim zdaniem właśnie te mikrofony powinny znajdować się w studiu nagrań (a dynamiczne zostawmy na scenie).

Dużym problemem przy zakupie mikrofonu była cena. Ja miałem bardzo ograniczony budżet a mikrofony pojemnościowe potrzebowały dodatkowego zasilania co podwyższało praktycznie o 100 procent ich cenę.
I wtedy dowiedziałem się o mikrofonach pojemnościowych na USB i pomimo negatywnych opinii postanowiłem kupić właśnie taki. 

Zakupiłem mikrofon Samson C01U 

Muszę przyznać, że jak na jego cenę (ok.300zł) jakość była dobra. I fakt że kupując sam mikrofon mogłem podłączyć go do komputera i nagrywać. Tylko pojawił się inny problem. Mikrofon nie miał wyjścia jack na odsłuch. Z programu i komputera nie mogłem mieć odsłuchu ponieważ był on z opóźnieniem i nagrywając nie słyszałem siebie w słuchawkach. Dlatego postanowiłem sprzedać ten mikrofon i kupić inny.

Drugim moim mikrofonem i do teraz jest MXL Pro 1b USB
Jak się okazało był to strzał w dziesiątkę, co prawda cena z okolic 500zł ale miał w sobie wszystko czego mógłbym oczekiwać i to co jest potrzebne do amatorskiego studia nagrań.

Podsumowując do studia polecałbym bardziej mikrofon pojemnościowy, a jeśli nie mamy dość oszczędności spokojnie możemy kupić mikrofon pojemnościowy na USB. Mikrofon dynamiczny radzę kupić dla osób które nie mogą zaadaptować pomieszczenia akustycznie, ale o tym w dalszej części poradnika.
ps. sam nie używałem mikrofonu dynamicznego więc nie będę mógł udzielić pomocy w razie problemów.

Po drugie - adaptacja akustyczna pomieszczenia

Jeśli już zdecydowaliśmy się na mikrofon pojemnościowy powinniśmy wiedzieć o tym, że taki mikrofon potrzebuje odpowiednich warunków, aby nasze nagrania były dobrej jakości. Ustawienie mikrofonu w pokoju bez żadnego przygotowania akustycznego powodowałoby, że w nagraniu byłby pogłos, który utrudniałby mastering oraz wpływał na jakość nagrania. 

Ja na szczęście miałem wolne pomieszczenie, które mogłem przerobić sobie na studio i wygląda ono tak:




Jak widzicie, przestrzeń wokół mikrofonu obkleiłem wytłoczkami po jajkach, mają one za zadanie rozpraszać dźwięk, a co za tym idzie, zniwelować pogłos. Jest wiele osób, które uważają, że wytłoczki po jajkach nie spełniają wymaganej roli, ale sam muszę przyznać, że jest duża różnica nawet jak stanie się przy mikrofonie i coś powie oraz jak stanie się w innym miejscu. To na prawdę pomaga. Ale najlepiej żeby wytłoczki były z co najmniej 3 stron mikrofonu, ja dodatkowo dałem jeszcze na sufit.

Tutaj oczywiście głównie kwestia kasy bo jeśli ktoś ma możliwość to polecałbym specjalne pianki akustyczne, które na pewno poradzą sobie lepiej.
Jest również możliwość zakupienia specjalnego panelu akustycznego, który zapewni wystarczające warunki do nagrywania. (koszt ok. 400 zł)


Jeśli ktoś nie ma miejsca i nie może sobie pozwolić na oklejanie ścian wytłoczkami, to jest inny prostszy sposób, który praktykuje parę moich znajomych. Wystarczy, otworzyć szafę, rozsunąć ubrania, postawić mikrofon i gotowe :) Można również zrobić jakiś statyw i wokół mikrofonu rozścielić prześcieradła lub koce - Gotowe !

Po trzecie - pop filtr i statyw

Ważne przy mikrofonach pojemnościowych jest to aby posiadać pop filtr, który zabezpiecza nasze nagranie przed nazbyt głośnymi głoskami wybuchowymi takimi jak "p" "b" itd. To znów są koszty (ceny zaczynają się od ok.60 zł w górę), ale tutaj tak na prawdę na początek wystarczy pończocha, kawałek druta i dość sztywny kabel. Pełno jest poradników jak zrobić pop filtr, ja zrobiłem go na swój sposób. Uformowałem sztywny drut w koło, przymocowałem do niego kabel (sztywny kabel nadaje się bardzo dobrze ponieważ gdy ustawimy pop filtr w odpowiedniej pozycji to sztywność kabla utrzymuje tą pozycję, ale nadal mamy możliwość ustawienia innej pozycji). Pończochę, a najlepiej dwie warstwy naciągamy na drut, związujemy i gotowe. Wszystko spełnia swoją rolę. Musimy jednak pamiętać, by popfiltra nie ustawiać zbyt blisko i zbyt daleko mikrofonu. Najlepiej metodą prób i błędów.

Raczej do mikrofonów pojemnościowych na USB nie dodają statywów, dlatego albo będziemy zmuszeni dokupić albo zrobić własny. Ja miałem możliwość zrobienia sobie samemu. 

Myślę, że jeśli chodzi o kwestie techniczne to by było na tyle. 
W innych poradnikach opiszę jakiego programu używam do nagrywania, jak nagrywam oraz podstawy mixu i masteringu. 
Jeśli masz jakieś pytania to zapraszam na mój profil na facebooku:
lub email: niedzielan69@o2.pl
oraz na kanał youtube, gdzie możesz usłyszeć moje kawałki oraz zobaczyć filmiki ze studia itp.

14 komentarzy:

  1. Wytłoczki od jajek jedynie rozpraszają dźwięk, potwierdzone było sprawdzane polecam poszukać na yt ;) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. widziałem ten film na yt (o ile mamy na myśli ten sam film). Udowodniono w nim że jakieś tam ich panele sprawdzają się lepiej, ale na pomiarach było widać że wytłoczki też działają (słabiej, ale działają). Tylko po co taka osoba która zaczyna nagrywać ma od razu kupować drogie panele, skoro nie wiadomo nawet czy ta zajawka nie potrwa chociażby miesiąc. A ja użyłem wytłoczek po jajkach tylko ze względu na to iż nie mam wystarczających środków by kupić co innego. :)

      Usuń
  2. jeżeli tanio to zamiast wytłoczek wełna mineralna - wykorzystywana nawet w profesjonalnych studiach . No i większe te pomieszczenie do nagrywania bo dzwięk starsznie dudni w takiej małe komorze szczególnie z wytłoczkami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. z wełną mineralną jest trochę więcej roboty, ale kiedyś sprawdzę i zobaczymy czy będzie lepiej, czy nie :)
      A co do pomieszczenie, to nie każdy dysponuje innym, to NIE JEST PROFESJONALNE STUDIO ! pamiętajcie o tym :D

      Usuń
  3. nikt nie mówi ,że to ma być profesjonalne studio :) , tylko warto stosować materiały które są tanie i z powodzeniem sprawdzają się się właśnie w profosjonalnych studiach

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po co, skoro otworzę szafę i mam wystarczający efekt? :)

      Usuń
  4. Damian, nagraj kiedys prezentacje twojego studia :D pokazesz jak nagrywasz itp :D

    OdpowiedzUsuń
  5. W takim studiu to koniecznie musi być porządny mikrofon. Z tego co mi wiadomo to na https://www.oleole.pl/mikrofony.bhtml można znaleźć sprzęt tego typu dobrych marek za niewielkie pieniądze więc warto sobie zerknąć

    OdpowiedzUsuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ciekawy wpis! Na razie domowe studio nagrań pozostaje dla mnie w sferze marzeń. Tymczasem jeśli chodzi o bank głosów lektorskich, cennik tego studia https://bankglosow.com/bank-glosow-lektorskich-cennik/ prezentuje się bardzo atrakcyjnie. O najwyższej jakości usług lektorskich świadczy rzesza zadowolonych klientów, którzy zawsze do tego studia wracają.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo interesujący wpis. Takie domowe studio nagrań jest zawsze dobrą opcją na początek

    OdpowiedzUsuń
  9. Mnie niestety ograniczają możliwości lokalowe. Nie mam miejsca na to, aby zorganizować sobie profesjonalne studio nagrań w mieszkaniu. Na szczęście do mojej dyspozycji są studia do wynajęcia, w których są idealne warunki do tworzenia doskonałych filmów.

    OdpowiedzUsuń
  10. Zbudowałem sobie domowe studio nagrań i teraz każdy dzień to kreatywna podróż w świat dźwięków i muzyki!

    OdpowiedzUsuń